fbpx

שינויים חושיים בדמנציה – ראייה

דמנציה היא הרבה יותר מאובדן זיכרון, או אפילו שיבוש של תהליכי חשיבה. מתמודדים רבים מדווחים על שינויים בחושים. לעיתים מדובר בירידה בחישה (שמיעה לא טובה, אובדן חוש הריח) אבל לא נדיר להיתקל בשינויים מורכבים יותר באופן שבו הם חווים את המציאות. השינויים בתפקוד של החושים יכולים להקשות מאוד על התפקוד בחיי היום יום, ואף לגרום חרדה ובלבול משמעותיים. לא פשוט להסביר לאחרים את מהות השינוי, קל וחומר להבין אותו. כדי שתוכלו להבין את יקיריכם יותר בקלות, הכנו סדרה של רשומות על ההשפעה של דמנציה על החושים השונים. והפעם – ראייה.

גם אם העיניים עדיין רואות 6\6, זה לא מספיק כדי לראות כמו שצריך. העיניים שלנו מעבירות את המידע למוח, ותפקידו לפרש את המידע ולתת לו משמעות. חלקים שונים במוחנו עונים במהירות על מגוון רחב של שאלות מורכבות: מה אנחנו רואים? מה המרחק שלו מאיתנו? מה גובה המדרגה? איפה נגמר הקיר ומתחיל המעבר? האם הפרטים הקטנים יוצרים משהו גדול יותר? בלי הפרשנות של המוח, המידע שמעבירות העיניים הוא רק אוסף של כתמי צבע חסרי משמעות.

לשם הדגמה, כשאתם מסתכלים על התמונה למטה, סביר שאתם רואים כלב.

זה ממש לא מובן מאליו, ומצריך הרבה מאוד עבודה מצידכם! בחלקיק שנייה המוח מעבד את המידע על הכתמים הכהים והבהירים, מזהה את גבולות הצללית הלבנה ואת הדפוס המוכר של פנים (עיניים ואף), משווה את המידע למאגר הידע שלו על בעלי חיים ומזהה שמדובר בכלב. אם אחד מהחלקים במוח שאחראיים על התהליך המורכב הזה נפגעו בגלל דמנציה, הציור עלול להיראות כמו אוסף חסר משמעות של קווקווים. פגיעה משמעותית יותר תגרום לעיוורון גם אם העיניים בריאות לחלוטין.

ליקויי ראייה נפוצים במיוחד בדמנציה עם גופיפי לואי. רבים מתמודדים גם עם ראייה כפולה או מטושטשת, קושי בזיהוי עצמים, קשיים בקריאה, רגישות לאור ועוד. בנוסף, מאפיין ייחודי של סוג זה של דמנציה הוא הופעת הזיות. דמנציה עם גופיפי לואי יכולה לגרום למתמודדים להזיות ריאליסטיות מורכבות מאוד של חיות ובני אדם. לרוב הן נמשכות כמה דקות בלבד, ומתרחשות בתדירות גבוהה. פעמים רבות מדובר בחוויה נעימה ואף מנחמת, אך היא יכולה להיות גם מפחידה מאוד. ככל הנראה אופי החוויה נצבע ע"י תגובתם של אחרים. תגובה רגועה לסיטואציה תקל מאוד. 

במקרה של דמנציה מסוג אלצהיימר, בדרך כלל ליקויים  בחוש הראייה אופייניים יותר לשלבים מתקדמים של המחלה, אך לא תמיד. למשל, PCA או Posterior Cortical Atrophy היא סוג נדיר יחסית של אלצהיימר, שפוגע קודם בחלקי המוח שמעבדים מידע מהעיניים. המתמודדים עם PCA שומרים על צלילות ויכולת לתקשר בשלבים המאוחרים, ולכן יכולים לספר על החוויה החושית הייחודית. טרי פראצ'ט, סופר בריטי מצליח שהתמודד עם PCA בגיל צעיר יחסית, מספר:

 "אתם לא רוצים לראות אותי מתמודד עם דלת מסתובבת. דלת זכוכית מסתובבת שבה הזכוכית מתקרבת ומתרחקת ממך. היכולת שלי למפות את הסיטואציה הטופוגרפית משתבשת לחלוטין, אבל מצד שני אני לגמרי מסוגל להגיד דברים כמו 'למפות את הסיטואציה הטופוגרפית'… PCA משאיר אותך רהוט ודברן, וזה אומר שאתה יכול להסתיר (לפחות בשלבים הראשונים) את כל הבעיות האחרות שהמחלה גורמת להם."

מתוך ראיון לעמותת האלצהיימר הבריטית.

אם יכולתו של המוח שלנו להבין מידע חזותי בגלל הדמנציה נפגעה, נתקשה מאוד להתנייד מבלי להיתקל בדברים בדרך, למצוא חפצים שנמצאים ממש מולנו, ואפילו להבין האם אנחנו עומדים מול שטיח שחור או בור חשוך.  זו הסיבה שבתהליך העיצוב של הבית כך שיהיה נגיש נעזר בסימון בצבעים בולטים של מעברים, דלתות וכו'.

 

מה אפשר לעשות?

  • התייעצו עם רופא/ה מומחה/ית – ייתכן שהתאמת המשקפיים או טיפול תרופתי יכולים להקל על התסמינים.
  • פנו למרפא/ה בעיסוק כדי לקבל הנחיות לעיצוב הבית באופן נגיש. השינוי יסייע בהתנהלות עצמאית למרות קשיי הראייה.
  • אם יקיריכם סובלים מהזיות, השתדלו להגיב באופן רגוע ככל הניתן. אם הם מסוגלים להבין, הסבירו להם שהם רואים משהו שאינו שם, קצת כמו חלום. זו תופעה מוכרת של מחלתם, והיא תחלוף מעצמה תוך כמה רגעים. אם לא מסוגלים להכיל או להבין מה קורה, אל תתעקשו. הפגינו נוכחות מרגיעה, בקשו מהם לתאר מה הם רואים. ניתן לנסות לעבור לחדר אחר, כיוון שלפעמים ההזייה מתעוררת בתגובה לדבר מה בסביבה המיידית. אם היא נמשכת זמן רב או גורמת מצוקה משמעותית, ניתן ואף רצוי לפנות לעזרה רפואית.

 

כתבה: מאיה הכט, נוירופסיכולוגית שיקומית (M.A) בהתמחות, מלב"ב לקהילה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

מלב"ב עד הבית
מגוון של טיפולים לאנשים עם דמנציה
בירושלים ומרכז הארץ

לחצו על הקישור למידע נוסף