fbpx

אודות מלב"ב

עמותת מלב"ב

כ-150 אלף אנשים בישראל מתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר. עם העלייה בתוחלת החיים, מספרם צפוי לגדול ועל פי ההערכה , בעשור הקרוב מספרם של האנשים עם דמנציה יוכפל.

עמותת מלב"ב (מרכז לטיפול בקשיש בקהילה) הינה מלכ"ר- מוסד ללא כוונת רווח, שזוכה להוקרה ולמוניטין בישראל ובעולם, מספקת מעטפת שירותים בקהילה לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר ולבני המשפחה המטפלים בהם .העמותה הוקמה בשנת 1981 ובארבעת העשורים לפעילותה, היא יוזמת, מפתחת ומפעילה תוכניות ושירותים שונים ומגוונים לרווחת האנשים המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר.

מלב"ב הוקמה על ידי פרופ' ארנולד רוזין ז"ל, שניהל במשך שנים את המחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים ,ביחד עם עו"ס לאה אברמוביץ, תבדל"א, שזיהו כבר בראשית שנות ה-80 את הצורך בשירותים לאנשים המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר בקהילה, שלא היו מסופקים עד אז. יחד הם גיבשו שיטה מקצועית ייחודית לטיפול באנשים עם דמנציה בקהילה. בהשראתם פותחו במהלך השנים שירותים קהילתיים, כמו: מלב"ב מרכזי יום, "מלב"ב עד הבית", "מלב"ב בדיורים מוגנים", "מלב"ב למשפחה", מלב"ב שירותי סיעוד, מלב"ב "מוקד טלפוני להפגת בדידות" ו- מלב"ב "פעימה", לאנשים צעירים עם דמנציה ואלצהיימר. הם הפכו את מלב"ב לארגון הגדול בישראל, המעניק שירותים בקהילה לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר. על תרומתם זו לפיתוח השירותים לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר הם זכו באות "יקיר ירושלים".

מיום הקמתה, מתמחה מלב"ב בשיפור איכות חייהם של מקבלי השירות ומשפחותיהם ומתמחה במתן שירותים לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר, בכל גיל. מידי שנה מקבלים אלפי אנשים, המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר, כמו גם בני משפחותיהם וקרוביהם, עזרה, סיוע וטיפול במגוון שירותי מלב"ב, המסופקים בסביבתם הטבעית, המוכרת להם – בקהילה.

חזון מלב"ב

שיפור איכות חייהם של אנשים המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר לסוגיו, כמו גם להקל ולהטיב את איכות חיי בני משפחותיהם ויקיריהם, המלווים את המתמודדים, באמצעות התערבות מקצועית בשיטה הייחודית שפותחה – שיטת מלב"ב.

שיטת מלב"ב היא שיטת טיפול הוליסטית ייחודית, לטיפול באנשים עם דמנציה ואלצהיימר ובני משפחותיהם, המבוססת על ניסיון של קרוב ל-40 שנה. השירות והטיפול מותאם לתרבותם, שפתם ותפקודם של המטופלים.

חלוצה בתחום

מלב"ב היא החלוצה בטיפול באנשים עם דמנציה ואלצהיימר ותמיכה בבני משפחותיהם,  ובמרוצת השנים רכשה שם בקהילה הרפואית והחברתית בארץ ובעולם, כעמותה ייחודית בתחום הטיפול בדמנציה ואלצהיימר לסוגיו.
כיו"ר העמותה משמש מר זבולון אורלב, שר הרווחה והשירותים החברתיים לשעבר.
כמנכ"ל העמותה משמש ממאי 2018, ד"ר זאב פרידמן, מנהל מינהל הרווחה ובריאות הציבור בעיריית תל אביב – יפו ומנכ"ל המרכז הישראלי לאפוטרופסות, לשעבר.

מלב"ב מספקת מעטפת שירותים מגוונים בקהילה ומעניקה רשת תמיכה וסיוע נרחבת לאדם עם דמנציה ולבני משפחתו, באמצעות שירותים ודרכי טיפול ייחודיים ומתקדמים.
מלב"ב מספקת מענה מקיף בכל שלב משלבי הירידה הקוגניטיבית של המטופל, החל מהשלב בו מאובחנת הדמנציה ובמהלך כל השלבים וההתקדמות שלה.

במרוצת שנות פעילותה של מלב"ב נעזרו אלפי משפחות בשירותי מלב"ב, שזכתה בפרסים יוקרתיים רבים בזכות שיטתה הייחודית, ובהם: אות יקיר ירושלים למייסדים, ופרס למצוינות על תרומתה לקהילה מטעם ארגון ה "ג'וינט", במעמד נשיא המדינה בשנת 2002, פרס מטעם קרן "גליקמן" בשנת 2007 ועוד.

העמותה פיתחה את "שיטת מלב"ב", שיטה ייחודית ומובילה לטיפול באנשים עם דמנציה ואלצהיימר לסוגיו.
מדובר בשיטה טיפולית ייחודית, המעניקה ספקטרום נרחב ומגוון של טיפולים ייעודיים, במישור הקוגניטיבי, הנפשי והפיזי, באמצעות מערך אנשי מקצוע והכל תחת קורת גג אחת, המעניקה למטופלים מסגרת חברתית, חמה, אוהבת, תומכת מכבדת ומכובדת. 

מלב"ב מפעילה ומפתחת מערך כוללני של שירותים מתקדמים ואינטראקטיביים

לטיפול באנשים עם דמנציה ואלצהיימר ובני משפחותיהם, בהם:

מלב"ב מרכזי יום

רשת מקצועית של מרכזי יום רב תרבותיים ולשוניים, באזור ירושלים ובית שמש. מטופלי מרכזי היום נחשפים לגירויים סביבתיים באמצעות פעילויות תרפיסטיות שונות, בהן טיפול על-ידי: התעמלות, בעלי חיים, גינון, מוסיקה, אומנות, תנועה וכן טיפול פרטני באמצעות מחשב, ריפוי בדיבור וכו'. הפעילות מתבצעת בקבוצות נפרדות בשפות שונות: עברית, אנגלית, צרפתית ורוסית ובקבוצות על-פי הרמה הקוגניטיבית של כל אחד ואחת.

מלב"ב עד הבית

מגוון שירותים מקצועיים בביתם של אנשים בגיל השלישי, בדגש על התמודדות עם דמנציה ואלצהיימר. כל הפעילויות והתרפיות הניתנות לאדם במרכז היום, ניתנות בביתו של האדם, בסביבתו הטבעית והמוכרת, על-ידי צוות מקצועי רב תחומי של מלב"ב. שרות "מלב"ב עד הבית" פועל כיום ברוב חלקי הארץ.

מלב"ב "פעימה" לצעירים עם דמנציה

מלב"ב מפעילה, לראשונה בישראל, קבוצה לאנשים מתחת לגיל 65, המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר, כי לדמנציה אין גיל. התוכנית מופעלת כמרכז יום לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר, מותאמת גיל, לאנשים מתחת לגיל 65, ומבוססת על מתן מענה ייחודי לצרכי אוכלוסייה זו, הכוללת: אינטראקציה חברתית, פעילות קוגניטיבית, פעילות יוצרת, פעילות טיפולית/תרפיסטית, פעילות גופנית, תמיכה מקצועית למשפחה ולבני הזוג ועוד.

מלב"ב סיעוד

כחלק מהמענה שמעניקה מלב"ב לצרכי האוכלוסייה הוותיקה, מפעילה העמותה שירותי סיעוד, הכוללים מטפלים סיעודיים, דוברי שפות שונות, עובדים סוציאליים בכירים, אחות מוסמכת ואנשי מקצוע בתחום הגריאטרי, המעניקים לאדם ולבני משפחתו מענה של 24 שעות ביממה (או לפי הצורך), הכולל ייעוץ אישי, אבחון והערכת מצב, ליווי אישי ומקצועי של המטופל בביתו או במהלך שהותו בבית חולים או במוסד סיעודי, הדרכה, טיפול מקצועי וליווי מתמשך.

מלב"ב קשר טלפוני לבני גיל הזהב

"מה נשמע?"- שיחה יומית לבירור מצבם של האזרחים הוותיקים, להפגת בדידותם וכדי להוות עבורם אוזן קשבת ומתן מענים לצרכיהם, באמצעות מתנדבי מלב"ב, בשפות שונות.

מלב"ב מחקר ופיתוח ידע

יחידת המחקר במלב"ב פיתחה במרוצת השנים , טכנולוגיות מיחשוב המסייעות לשימור הזיכרון לאדם עם דמנציה ואלצהיימר. כמו כן יזמה מחקרים שונים, שזכו להתפרסם בכתבי עת מקצועיים והוצגו בכנסים שונים.

דילוג לתוכן