fbpx

תכלה שנה וקללותיה – התמודדות עם שינויים בחיים, בשלביה הראשונים של דמנציה ואלצהיימר

תחילת השנה היהודית מוקדשת לסיכום השנה שהייתה, ותקווה לקראת השנה שתבוא – ושל חשבון נפש. האם עשינו טעויות בשנה החולפת? מה השתנה בנו, או בסביבה שלנו? אולי יש משהו שהיינו רוצים לשנות לקראת השנה הבאה? 

העצירה להתבוננות ובחינה עצמית בהחלט חשובה. בתוך שטף השגרה, קשה לשים אצבע על שינויים איטיים שהצטברו בהדרגה לאורך השנה. האמת היא שהגדרת זמן למחשבה ו"בדיקת מלאי" יכולה להועיל לכולנו, אך היא חשובה במיוחד בהתמודדות עם דמנציה, המאופיינת בהתדרדרות הדרגתית של תפקודי חשיבה, תנועה ועוד.

למה דווקא עכשיו? תקופת החגים מביאה איתה אתגרים שוברי שגרה שמחייבים אותנו לעצור ולבחון את השינויים בתפקוד של יקירינו בשנה החולפת. האם יכול להיות שהם רגישים יותר לרעשים וריחות היום? איך הם מתמודדים עם שיחה מרובת משתתפים לעומת שנה שעברה? האם יכול להיות שיש צורך בהתאמות לארוחת החג המסורתית כדי שיוכלו להמשיך להשתתף?

לא פשוט להכיר בשינויים כאלה גם מבחינה רגשית. כל שינוי, קטן ככל שיהיה, הוא אובדן כואב לנו ולהם.

רק טבעי שנדחיק את הקושי ההולך והגובר, והחרדה שהוא מעורר. זו תגובה אנושית, ומובנת מאוד. הבעיה היא שההדחקה מספקת הקלה חלקית ורגעית בלבד. אם נתעלם מן השינויים, נקווה שהם זמניים ונמשיך לנהוג כפי שעשינו תמיד במקום לנסות להסתגל למציאות המשתנה, בסופו של דבר רמת התפקוד של יקירינו תדרדר עד שלא נוכל להתחמק. במצבים מסוימים זה אפילו עלול להיות מסוכן.

לכן, העצירה התקופתית לחשבון נפש ובחינה כנה ואמיצה של המצב כפי שהוא היום היא חשובה כל כך. אם יקיריכם עדיין מסוגלים לתקשר, חשוב לשתף אותם בתהליך. אומנם לא תמיד ישנה מודעות מלאה לשינויים, אבל בהחלט אפשר לברר אם יש דברים שנהיו קשים יותר לביצוע לאחרונה, או משהו מציק להם.

הכנו רשימה של שאלות שיכולות לעזור:

  1. האם יש פעילויות שיקיריכם הפסיקו לעשות בשנה האחרונה? אם כן, מה הן? נסו לברר את הסיבה (יכול להיות שאפשר למצוא לכך פיתרון!).
  2. בבחינה של החודשים האחרונים, האם היו שינויים במצב הרוח הכללי? האם היו רגזניים יותר? מנותקים יותר?
  3. ביחס לתחילת השנה, האם יש יותר אירועים של בלבול (לא זוכרים איפה הם נמצאים, או מתי)? האם נטו יותר לשוטטות?
  4. האם שמתם לב לירידה בתיאבון? אולי הם שותים פחות?
  5. מה מצב הבית? האם התחזוקה שלו נשמרה באותה רמה בשנה האחרונה, או שאולי יש יותר צורך בעזרה?
  6. האם בשנה האחרונה היו שינויים בתפקודי החשיבה? האם שמתם לב להחמרה, או שאולי יש תופעות חדשות? אם כן, איך זה משפיע על התפקוד היומיומי, והאם ייתכן שיש צורך בהתאמות חדשות? למשל, הנגשה של המרחב הביתי.

 

בין אם היו שינויים או שהמצב נותר יציב, יש שאלת חובה שחייבים להקדיש לה זמן ומקום:

מה איתכם? איך השפיע העומס של השנה החולפת עליכם? האם יש צורך בהפסקה או מנוחה? האם יש התחלה של שחיקה? אולי הגיע הזמן לשינוי בשגרה שישמור על כוחותיכם?

 

לסיכום, החיים עם דמנציה במשפחה מלאים בהסתגלות בלתי פוסקת לשינויים, ומחייבים אותנו להיות קשובים לעצמנו וליקירינו. אם ההזמנה להתבוננות של השנה החדשה הניבה אתגרים חדשים, אל תתמודדו איתם לבד. מומלץ ליידע את הצוות הטיפולי שמעורב בטיפול. בנוסף, אנחנו כאן בעמותת מלב"ב בשבילכם כדי לייעץ, לתמוך ולעזור למצוא פתרונות מתאימים לכל שלב בדרך.

שנה טובה וחג שמח

 

כתבה: מאיה הכט, נוירו-פסיכולוגית שיקומית בהתמחות, מלב"ב לקהילה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

מלב"ב עד הבית
מגוון של טיפולים לאנשים עם דמנציה
בירושלים ומרכז הארץ

לחצו על הקישור למידע נוסף