fbpx

מונחים בסיסיים – מבוא לזיכרון

למה אנשים עם  דמנציה לא זוכרים מה אמרנו להם לפני רגע (אפילו אם חזרנו על עצמנו מספר פעמים), אבל יכולים לתאר בבהירות אירוע שקרה לפני שישים שנה?

איך קורה שיקירנו כבר לא מזהים אותנו, אבל לפעמים הם מגיבים אלינו באופן חיובי יותר מלזרים?

האם ייתכן שהם שכחו איך לצחצח שיניים, אבל לא מתקשים לפתור תשבץ?

השינויים שעוברים על אנשים עם דמנציה יכולים להיות מבלבלים מאוד לצופה מן הצד. אחת הסיבות היא שזיכרון אינו מקשה אחת, אלא מספר מנגנונים הנמצאים במקומות שונים במוח. כתוצאה מכך, לאנשים שונים יש "שכחנות" שונה. הבנה של השכחנות הייחודית לבני משפחתכם יכולה לעזור מאוד בטיפול וההתמודדות עם הדמנציה.

נתחיל מהחלוקה הבסיסית ביותר של סוגי זיכרון – זיכרון לטווח קצר וזיכרון לטווח ארוך.

 

זיכרון לטווח קצר

רובנו מכירים את החוויה של להיכנס לחדר, ולשכוח מה רצינו לעשות. זו דוגמא לחוויה של "קצר" בזיכרון לטווח קצר. במהלך היום אנחנו צריכים לאחסן מידע באופן זמני (לכמה דקות עד שניות) כל הזמן. איפה שמנו את המפתחות, מה נאמר לנו עכשיו בשיחה, הסיבה שבגללה הלכנו לחדר אחר… זה סוג הזיכרון הכי רגיש, שבדרך כלל נפגע ראשון. פגיעה בזיכרון לטווח קצר היא המקור לתסמין המוכר של שיחות שמתנהלות בלופים אינסופיים, וקושי ללמוד דברים חדשים.

 

זיכרון לטווח ארוך

כשאנחנו צריכים או רוצים לזכור משהו ליותר מכמה דקות, המידע ש"ששמנו במחסן" עובר לאחסון לטווח ארוך. אם ישאלו אותנו או נראה משהו שמזכיר לנו, נוכל לספר על מה שקרה בשבוע שעבר, או לפני שנתיים. ככל שהזיכרון יותר ותיק, כך הוא יותר עמיד בפני ההשפעות של דמנציה. זו הסיבה שמתמודדים עם דמנציה לפעמים מתנהגים כאילו הם חזרו לילדות. עם התקדמות המחלה, זיכרונות קרובים יותר נעלמים – ונשאר רק העבר הרחוק. יש הרבה סוגים של זיכרון לטווח ארוך, עליהם נפרט בטור נפרד. חוץ מידע על העבר שלנו ודברים שלמדנו (למשל, מילים של שיר שאהבנו), הוא כולל זיכרון של דברים מופשטים, כמו תנועה של רכיבה על אופניים, או זיכרונות של רגשות חיבה לבני משפחה.

 

למה זה חשוב לדעת איזה סוג זיכרון נפגע?

כאמור, לכל סוג של דמנציה יש דפוס שונה של שכחנות. הטיפולים שניתנים לאנשים עם דמנציה מתבססים על חיזוק של סוגי זיכרון שעדיין עובדים. בשלבים הראשונים של המחלה, זיהוי של היכולות השמורות מאפשר לנו ללמד שיטות לפצות על הבעיה. לדוגמא, אם יש פגיעה בזיכרון לטווח קצר, נתרגל שימוש בתזכורות כדי להטמיע הרגלים בזיכרון הביצועי. באמצעות החזרה, נזכור באופן אוטומטי להסתכל על רשימת המטלות שעל המקרר בכל בוקר, ולסמן מיד אחרי שהשלמנו מטלה.

בשלבים מתקדמים יותר, הטיפול יתמקד ביצירת חוויות נעימות ובעלות משמעות. למשל, חשיפה למוסיקה או ריחות אהובים מן העבר. המטפלים מפעילים את הזיכרון הרגשי הנעים – גם אם הזיכרון המילולי כבר אבד ואין להם יכולת לזהות את השיר או התבשיל המפורסם של סבתא-רבא.

 

לסיכום – זיכרון הוא מערכת מורכבת מאוד, ולמעשה יש כל מיני סוגים של זיכרון. בדמנציה, החלקים של המוח שאחראיים על זיכרון של מה שקרה ממש עכשיו בדרך כלל לרוב נפגעים בשלבים מוקדמים של המחלה (אבל לא תמיד). זיכרון של דברים לטווח ארוך נעשה בחלק אחר של המוח, וככל שהזיכרון יותר ישן – כך הוא יותר עמיד בפני הדמנציה. היכרות עם הסוגים השונים של זיכרון עוזרת להבין יותר טוב את ההתמודדות הייחודית של יקירנו – ולמצוא להם את הטיפול המתאים.

 

כתבה: מאיה הכט, נוירופסיכולוגית שיקומית (M.A) בהתמחות, מלב"ב לקהילה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

מלב"ב עד הבית
מגוון של טיפולים לאנשים עם דמנציה
בירושלים ומרכז הארץ

לחצו על הקישור למידע נוסף