fbpx

שלושת שלבי הדמנציה

דמנציה אינה מחלה אחת, אלא קבוצה של מחלות שהמשותף להן הוא פגיעה הולכת ומתגברת בתפקוד כתוצאה מהתנוונות של המוח. קצב ההתדרדרות משתנה מאדם לאדם, ויכול לנוע בין שנים ספורות ליותר מעשור. לכן, כדי לעזור לאנשי מקצוע ובני משפחה להבין את מצבם של אנשים עם דמנציה, נהוג לחלק את מהלך המחלה לשלושה שלבים של רמות תפקוד:

  • דמנציה קלה – מכונה גם ליקוי קוגניטיבי מתון (MCI). מאופיינת בפגיעה קלה בזיכרון, קשיי קשב וריכוז, ותסמינים רגשיים כגון מצב רוח ירוד או רגזנות. התסמינים עודם קלים, ואף עשויים "לעבור מתחת לרדאר" של הסביבה הקרובה. זהו השלב האידיאלי לאבחון. במקרה שמדובר בפסאודו-דמנציה או דמנציה וסקולרית, יש אפשרות להתערבות שתמנע החמרה ולעיתים נדירות אף תחזיר את הגלגל לאחור. בנוסף, ייתכן שמדובר בשינויים בתפקודי חשיבה אופייניים לתהליך ההזדקנות ולאו דווקא מעידים על התפתחות דמנציה. למעשה, מחקרים מראים שניתן לראות ירידה קלה והדרגתית החל מגיל 40.  זיהוי מוקדם של התפתחות דמנציה מאפשר התערבות מונעת. לדוגמא, טיפול בריפוי בעיסוק יכול לספק כלים להתמודד עם התסמינים ולעיתים אף לשמר חלק מהתפקודים הקיימים. זהו תזמון אידיאלי לחתימה על ייפוי כוח מתמשך שיקל מאוד על הטיפול בהמשך הדרך ולבחינת האפשרות לטיפול תרופתי. לצערנו, אנשים רבים נבוכים מן המצב ועושים מאמץ להסתיר את הקשיים – ואינם מקבלים את הטיפול לו הם זקוקים.

 

  • דמנציה בינונית – מאופיינת בהחמרה בתסמינים הקיימים בדגש על הפגיעה בזיכרון לטווח קצר, וכן הופעה של תסמינים נוספים כגון בלבול, קשיי התמצאות, קשיי שינה, קושי בפתרון בעיות ותכנון (ירידה בתפקודים ניהוליים), ואף חשדנות ומחשבות שווא. בשלב זה האדם כבר אינו עצמאי וזקוק לסיוע והשגחה כדי למנוע תופעות כגון פיזור כספים או שוטטות המהווה סכנת חיים של ממש. מדובר בהתמודדות כואבת עם אובדן הולך וגדל של עצמאותם ומרכיבים מזהותם. מצידו השני של המתרס, פעמים רבות לאנשים עם דמנציה אין מודעות למצבם, והדבר גובה מחיר כבד מבני משפחה מטפלים. ישנם שני מוקדים לטיפול בשלב זה – המשך טיפולים למניעת התדרדרות, ויצירת סדר יום משמעותי ומספק למרות השינויים (למשל, במסגרת מרכזי יום).

 

  • דמנציה חריפה/ מתקדמת – בשלב האחרון של המחלה, התלות בסביבה הינה מוחלטת ויש צורך בשירותי סיעוד והשגחה של 24 שעות ביממה. יכולים להופיע קושי לדבר ולהבין אחרים, אפאתיות, נוקשות וקושי לנוע, בעיות בזיהוי אנשים מוכרים, ועוד. עם זאת, לרוב ישנה ירידה בתסמינים כגון שוטטות והזיות. בשלב זה המוקד הטיפולי הינו בעיקר פליאטיבי, כלומר – התמקדות בהקלת הסבל.

 

יש לציין כי המהלך המתואר מתייחס למחלת אלצהיימר (הסוג הנפוץ ביותר של דמנציה). לסוגים פחות נפוצים של דמנציה, כגון דמנציה עם גופיפי לואי או דמנציה פרונטו-טמפורלית, יש מהלך ייחודי משלהן.

מובן שלכל אחד מהשלבים במהלך המחלה יש אתגרים ייחודיים, עם צורך במענה מותאם. בהמשך, ישנו אובדן כואב של העצמאות לצד ההתמודדות עם חוסר מודעות ותוקפנות של אדם קרוב – ולבסוף הצורך לסעוד אדם יקר לליבנו המתקשה לתקשר את מצוקותיו.

אנחנו כאן בעמותת מלב"ב נשמח תמיד לענות על שאלות ולעזור להפוך את המסע הזה למקל ומיטיב – בכל שלב ושלב.

כתבה:

מאיה הכט, נוירופסיכולוגית שיקומית בהתמחות, מלב"ב לקהילה 

שלושת שלבי הדמנציה

דמנציה אינה מחלה אחת, אלא קבוצה של מחלות שהמשותף להן הוא פגיעה הולכת ומתגברת בתפקוד כתוצאה מהתנוונות של המוח. קצב ההתדרדרות משתנה מאדם לאדם, ויכול

להמשך קריאה

אלצהיימר

מונחים בסיסיים – מה זה אלצהיימר? מחלת האלצהיימר הינה מחלה ניוונית הפוגעת במוח, ומשפיעה על תפקודי חשיבה, תפקודים רגשיים, הבנה של שפה, יכולת תנועה ועוד.

להמשך קריאה

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

דילוג לתוכן