fbpx

לשמור על השגרה של האדם עם דמנציה ואלצהיימר-עצות למשפחה

יקירכם מתמודדים עם דמנציה? חווים ירידה בתפקוד הקוגניטיבי? אתם בדילמה האם לשתף בכך את בני המשפחה המורחבת והחברים? חוששים שאם תספרו זה עלול לפגוע בכבודו של יקיריכם ואולי אף לפגוע בקשרים החברתיים שלו?.


קיים סיכוי גדול שבני המשפחה המורחבת, כמו גם החברים והאנשים הקרובים, כבר חשים בשינויים שחלו וחלים אצל יקיריכם. יתכן ואינם מפרשים שינויים אלה בשם ואולי הם אינם יודעים שמדובר בדמנציה, אך סביר להניח שהבחינו בכך וחוששים לדבר על זה אתכם, מחשש שתיפגעו.
דווקא עכשיו, אפילו בשלבים הראשונים של הירידה הקוגניטיבית, זה הזמן לדבר על הכול, לפתוח ולא להסתתר, לשתף ובכך לחזק את הקשרים החברתיים סביב האדם המתמודד עם דמנציה, בכדי להעצימו ולתת לו תחושה שהאישיות שלו היא החשובה יותר ולא מצבו הרפואי והקוגניטיבי, לא ממקום של רחמים, אלא ממקום של העצמה וחיוניות.


איך עושים זאת? – כמה עצות לבני המשפחה:
1. נסו לחשוב מי הם האנשים הקרובים לאדם המתמודד עם דמנציה- בני משפחה וחברים. הציעו להם לקבוע מועד קבוע לשוחח ו/ או להיפגש איתו. אם אינכם רוצים לשתף יותר מדי, הסבירו כי בגיל זקנה אנשים כאלו זקוקים יותר להכוונה בתכנון ועל כן אתם פונים אליהם לסייע בארגון שיחה או מפגש. כדאי לכתוב את מועד השיחות והמפגשים בלוח השנה בביתו של האדם עם דמנציה, ולאפשר לו, ככל האפשר וכמה שיותר, שליטה בדברים שעדיין הוא יכול לקחת עליהם אחריות.

2. סייעו לאדם עם דמנציה בבחירת המקום לשיחה או המפגש. לעיתים טוב להישאר בבית, במקום המוכר והבטוח שלו, שזהו גם המקום השקט עבורו. לפעמים כדאי לצאת לטייל באזור מונגש, כדי לשנות אווירה, אך כמובן שהדבר גם תלוי במזג האוויר בחוץ. כמי שמכירים הכי טוב את יקיריכם ויודעים מה טוב עבורו, וכיצד הוא מתנהג ומגיב בכל מקום, עזרו לו לבחור את אופן המפגש ומיקומו , וכך הוא ייווכח בחיוניותו גם בקבלת החלטות..

3. לעיתים קשה לפתח שיחה עם אדם המתמודד עם דמנציה. עודדו את בן המשפחה או החבר המבקר, להביא איתו למפגש עיתון, מגזין או תמונה של אדם שלישי המוכר לשניהם, על מנת לפתח שיחה. המבקר יכול לקרוא ולדון בתכנים או להעלות זיכרונות משותפים מהעבר. חשוב לתאם ציפיות מראש ולהוריד ככל האפשר את המתח הנוצר. יש פעמים בהם אדם עם דמנציה לא רוצה שאנשים אחרים ידעו על מצבו והשיח בנושא עלול להכעיס אותו, לכן לא מומלץ שבן המשפחה או החבר יזום שיחה אודות מצבו הבריאותי או הנפשי של יקיריכם, אלא אם זה יבוא ממנו.

4. התעדכנו בפרטי הפגישה שהייתה עם המבקר וגם עם יקירכם ועזרו לתאם פגישה נוספת. ביקורים חוזרים ובעיקר כאלה שהינם קבועים, עוזרים לאדם עם דמנציה לשמור על שגרה וסדר יום.

כתב: יוסי ברנט, מנהל "מלב"ב עד הבית"

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
פרידה עצובה מלב"ב

פרידה עצובה

דקות אחדות אחרי שההסעה הראשונה הגיעה למרכז היום של עמותת מלב"ב בפסגת זאב בירושלים, הבחינה אחת המדריכות ש-מ., אחד מהוותיקים שבבאי מרכז היום, נראה לא

להמשך קריאה

מעוניינים לקבל עדכונים על מאמרים חדשים?

אנו נשלח לא יותר מעדכון לשבוע. אנו לא שולחים ספאם ופרסומות.

קראו על התמודדות עמותת מלב"ב עם נגיף הקורונה