fbpx

חנה טל: סיפור ההתנדבות שלי במלב"ב

"הכל התחיל לפני יותר מ-20 שנה, מבקשה קטנה של ג'קי, העובדת הסוציאלית במלב"ב, להסיע  ברכב הפרטי שלי כמה קשישים, המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר, פעם בשבוע, למרכז היום או ממנו. זה היה עוד בטרם היה מערך הסעות מסודר.

פעם בשבוע אספתי 1 – 3  קשישים, ביום קבוע בשבוע והתוודעתי  לאנשים מופלאים אלה, אותם לא הכרתי קודם.  אלה שיכלו להתבטא, שיתפו  בשמחתם וברגשותיהם. למשל:  יוסף היה שר כל הדרך "הנהג שלנו חברה'מן" ו"כל הכבוד לנהג" בלחן קבוע.  סטלה בת ה – 96  התלוננה באוזני, שאביה רוצה להשיא אותה לזקן בן 60 והיא מסרבת, כי היא עדיין צעירה. נכנסתי איתה לשיח בנושא. מזל, שמחה כשהצלחתי לומר חצי משפט בצרפתית והיינו שרות יחד. נוכחתי לדעת, שגם במצב קוגניטיבי ירוד, הקשיש הדמנטי זקוק לתשומת- לב, לאוזן קשבת ולעידוד. החלטתי להרחיב את ההתנדבות שלי במלב"ב ולהקדיש גם שעה בשבוע בסיוע לתרפיסטית באמנות, בנוסף לנהיגה, ותוך זמן נשאבתי לאנשים שבמרכז היום ומשעה זה הפך ליום שלם בשבוע.   

כשמרכז היום עבר באופן זמני לבית החולים "שערי צדק", עד לסיום השיפוצים במרכז היום הקבוע, נתבקשתי על-ידי ג'קי, רכזת המועדון, להוסיף יום בשבוע למשך חודש, עד שהשיפוצים יסתיימו. היה צורך בליווי באי מרכז היום (המטופלים) לחדרי השירותים, שנמצאו במסדרון בית החולים. היות ולא עבדתי באותו זמן במשרה מחייבת, נעניתי. החודש הפך ל- 20 שנה, בהם התנדבתי יומיים בשבוע. השתתפתי במספר קורסים למען הזקן ושימשתי מדריכה. עבודתי כללה קבלת מקבלי השירות, באי מרכז היום בבוקר, הבאת ארוחת בוקר מהמטבח, סיוע למתקשים  באכילה עצמית, הרגעת רוחות  במצבי לחץ והתפרצויות, עזרה בעבודות יצירה, הדרכה במשחקי מילים, הפעלת "פרלמנט", שהורכב מבעלי יכולת ורבלית סבירה, הפעלה במשחקי חברה שיצרתי, כמו: בינגו, לוטו תמונות והתעמלות.

בנוסף, תרמתי מזמני לסייע לצוות ביום טיול שנתי; לקראת יריד מכירות, שהורכב מיצירות באי מרכז היום ועוד, וכן בהעברת המועדון ממקום אחד למשנהו והייתי מעורבת מאוד בהסדרת מערך ההיסעים. אני מרגישה כיום חלק מצוות מרכז היום של מלב"ב בגבעת משואה.

אני מאמינה שבהתנדבות, ככל שאתה נותן מעצמך, אתה מתמלא, והיום, שנים רבות כשאני בתוך עולם הנתינה עם אוכלוסיית גיל הזהב, אני נפעמת ומתרגשת כל פעם מחדש מהכרת התודה מצד הקשישים.  "עשית לי את היום", אומר לי אדם שנמצא בדיכאון מתמשך. אחרת, עם אפזיה, אומרת במאמץ רב: "אני אוהבת אותך", או "אני מתרגשת", עם חיוך ודמעות של אושר, וזה עושה לי טוב על הלב, ממלא אותי סיפוק.

ההתנדבות במלב"ב הינה תרומה לחברה ככלל, אך בעיקר תרומה לאותם אנשים המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר, שזקוקים כל-כך לתמיכה רגשית, לכבוד אישי ולאמפטיה."  

חנה טל

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מי מטפל במטפל (העיקרי)?

כאשר מאבחנים דמנציה ואלצהיימר, חשוב לאבחן גם את הבריאות של המטפל העיקרי: מתן תשומת לב לבריאותו הפיזית, הרגשית והנפשית של המטפל העיקרי. מיהו הטפל העיקרי?

להמשך קריאה

עזרו לנו להציל את מלב"ב

עזרו לנו להציל את מלב"ב לתרומה ידידי מלב"ב היקרים, נוכח התפשטות נגיף הקורונה, אנו חווים את השלכותיו ומשמעויותיו למטופלים שלעמותת מלב"ב. משבר הקורונה חושף אותנו

להמשך קריאה

מעוניינים לקבל עדכונים על מאמרים חדשים?

אנו נשלח לא יותר מעדכון לשבוע. אנו לא שולחים ספאם ופרסומות.