האם קיימת תחושת צער ואבלות אצל אנשים עם דמנציה?

היום, י' בטבת, מצוין במדינת ישראל, מאז שנת 1950, גם כיום הקדיש הכללי לזכר חללי השואה, שיום מותם לא נודע. 

בעמותת מלב"ב, העמותה המקצועית הראשונה והמובילה בישראל המספקת מעטפת שירותים בקהילה לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר, מתמודדים מידי פעם עם שאלת האבל ועיבוד האבל אצל אנשים עם דמנציה ואלצהיימר.

במחקר שערכה יחידת המחקר של מלב"ב בנושא צער ואבל אצל אנשים עם דמנציה עלה כי גם אנשים עם דמנציה רוצים להנציח חבר קבוצה שנפטר ומבקשים מקום לבטא את רגשותיהם.

"אם לא מנציחים חבר קבוצה שנפטר ומתעלמים לגמרי מהמוות…. חבר הקבוצה מרגיש שכשהוא עצמו יילך לעולמו, יקרה אותו דבר גם לו – לאף אחד לא יהיה אכפת אם ימות". (מתוך דברים שאמר איש צוות באחד ממרכזי היום)

מטרת המחקר היא להעלות מודעות להתייחסות למוות במהלך הטיפול באנשים עם דמנציה, גם בבית וגם במרכזי יום, ולהתחיל לפתח דיאלוג לגבי ההתנהלות בשטח הלכה למעשה.  המטרה היא לפתח עבור הצוות המטפל במרכזי היום, הנחיות ושיטת עבודה טובה להתמודדות עם האבל על פטירת אנשים עם דמנציה במרכזי היום, וכן להדריך את משפחות המטפלים באנשים עם דמנציה בבית. יש צורך לפתח כלים ותמיכה לאנשי הצוות להתמודדות עם המוות, אותו הם חווים במסגרת תפקידם.

לקריאת תקציר המחקר לחצו כאן

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

היום במלב"ב

עובדי ומקבלי השירות במרכז היום של מלב"ב בגבעת משואה נפרדו היום מאסתר ולאה, בנות המקויה המקסימות, שהתנדבו בחודשים האחרונים במרכז היום, לאנשים המתמודדים עם דמנציה

להמשך קריאה

טיפ מלב"ב- מקלחת

מקלחת מקלחת, מנקודת מבטו של אדם המתמודד עם דמנציה, היא פעילות מאיימת, מאתגרת ומעוררת יותר מידי תחושות ורגשות, בו זמנית. מדובר על כניסה לחלל קטן

להמשך קריאה

מעוניינים לקבל עדכונים על מאמרים חדשים?

אנו נשלח לא יותר מעדכון לשבוע. אנו לא שולחים ספאם ופרסומות.

הצטרפו לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע מקצועי