fbpx

דמנציה וסוכרת: הקשר בין רמות סוכר גבוהות בדם לקוגניציה

סוכרת מבוגרים (סוג 2) נקשרה במחקרים באופן עקבי לסיכון מוגבר לדמנציה, כולל אלצהיימר ודמנציה וסקולרית, ירידה קוגניטיבית קלה (MCI) וירידה קוגניטיבית מתמשכת – שהיא הסימן הקליני המתקדם של דמנציה. ואכן, חקר הקשר בין סוכרת מבוגרים לבין התכונות הביולוגיות של אלצהיימר או גורמים אחרים לדמנציה, הם תחומים מורכבים שהמחקר המדעי עוסק בהם רבות.

הקשר בין סוכרת מסוג 2 לבין פגיעה קוגניטיבית נתמך במחקרים רבים על בעלי חיים ובני אדם המצביעים על מנגנונים ביולוגיים של סוכרת שניתן לטפל בהם, גם על מנת לעכב פגיעה קוגניטיבית.

מהי סוכרת מבוגרים?

סוכרת על כל סוגיה היא מחלה כרונית המתאפיינת ברמות סוכר גבוהות מידי בדם. סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) היא הסוג הנפוץ ביותר של המחלה, המתפשטת בעולם בעשורים האחרונים בקצב רב. שיעורי המחלה נמצאים במגמת עלייה עקבית, כתופעת לוואי של מגפת ההשמנה והעלייה בתוחלת החיים בעולם המערבי. כיום, מדורגת הסוכרת כגורם התמותה השלישי בישראל אחרי סרטן ומחלות הלב.

גורמי הסיכון לסוכרת מסוג 2 הם אורח חיים לא פעיל, עודף משקל, תזונה עשירה בסוכרים, גנטיקה – וגיל. בדומה למחלות כרוניות אחרות, העלייה בגיל מהווה גורם סיכון ממשי לחלות במחלה. לצד סיבוכי סוכרת רבים אשר יכולים להופיע אצל חולים כגון כף רגל סוכרתית, מחלות לב וכלי דם, מחלות עיניים, עיוורון ועוד, ישנם מחקרים המצביעים גם על קשר בין סוכרת מבוגרים לבין הופעתה של דמנציה וסקולרית.

בנוסף, נמצא כי ככל שהשליטה ברמות הסוכר בדם רופפת יותר, כך עולה הסיכון של חולי הסוכרת לפתח דמנציה שאינה על רקע וסקולרי.

מהי דמנציה וסקולרית?

דמנציה וסקולרית (של כלי הדם) היא הגורם השני בשכיחותו לדמנציה, אחרי אלצהיימר. התסמונת נגרמת כתוצאה מפגיעה מצטברת בתפקודם של כלי הדם במוח, אשר אמורים במצב תקין לספק לרקמות חמצן וחומרים חיוניים אחרים. בהיעדר תפקוד תקין של אלו, הפגיעה המוחית עשויה להוביל לקשיים בזיכרון המקשים על חיי היום יום, בלבול וקושי בביצוע פעולות פשוטות עם כמה שלבים, קשיי התמצאות ושינויים בהתנהגות ובמצב הרוח.

דמנציה וסקולרית יכולה להופיע לאחר אירוע מוחי בשל חסימת כלי דם גדולים, כתוצאה ממקרים של דימומים במוח וכאמור, גם כתוצאה מסיבוכים ופגיעה מתמשכת בכלי הדם (לחץ דם גבוה, ערכי שומן וסוכר גבוהים) העלולים להוביל לחסימתם.

מה ניתן לעשות?

סגנון חיים לא בריא הכולל לחץ דם גבוה או נמוך שאינו מטופל, כולסטרול גבוה, עישון, צריכת אלכוהול בכמויות גדולות, השמנת יתר והימצאות רמות גבוהות של שומנים וסוכר בדם, יכול להוות גורם סיכון משמעותי להופעתן של סוכרת מבוגרים ודמנציה מסוגים שונים כאחד.

במקרה של דמנציה וסקולרית בפרט, יש חשיבות למניעה של אירועים נוספים ולכן מומלץ על אימוץ אורח חיים בריא גם על מנת לעכב הידרדרות נוספת במצב. זאת ניתן להשיג בעזרת שמירה על תזונה מאוזנת ולחץ דם תקין, פעילות גופנית ותנועתיות, הפחתת לחצים והפסקת עישון.

אמנם, אין תרופה שיכולה לתקן או לעכב את הופעתה של דמנציה מסוג זה, אבל בהחלט אפשר להקל על התסמינים. מדובר באתגר לא פשוט שכן טיפול בסוכרת אצל אדם עם דמנציה, או טיפול בדמנציה וסקולרית קשורים לניהול ערכי הסוכר בדם והשימוש באינסולין באופן שוטף ועקבי, תוך הפעלת כישורים ניהוליים מוחיים אשר יתכן ונפגעו אצל האדם עם דמנציה.

אנו, בעמותת מלב"ב מציעים מגוון שירותים רלוונטיים אשר יכולים לסייע לאמץ אורח חיים תקין ובריא יותר, כגון פעילות גופנית, תרפיות באמנות ובמוזיקה, ריפוי בעיסוק ועוד. את הטיפולים ניתן לקבל במרכזי היום וגם בביתו של החולה ואף מרחוק. אפשר למנוע החמרה של המצב במקרה של דמנציה וסקולרית ועדיין לספק לאדם עם דמנציה וסוכרת  חיים בריאים ועשירים בפעילות.

אתם לא חייבים לעבור את זה לבד!

אנו בעמותת מלב"ב מתמחים בתחום ונשמח לסייע. פנו אלינו  בטלפון 1700-70-4533 או באתר – www.melabev.org.il.

כתבה: שרון שילוח, גרונטולוגית – מלב"ב לקהילה

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

דילוג לתוכן