fbpx

גם בני המשפחה מתמודדים עם הירידה הקוגניטיבית של יקיריהם

ירידה בתפקוד הקוגניטיבי משפיעה לא רק על האדם עצמו, אלא גם על כל הסובבים אותו ובמיוחד על בן או בת הזוג. התחושה של בן/בת הזוג עשויה לעיתים להיות קשה: אובדן הפרטנר. קושי לחלוק מחשבות, רעיונות ושותפות עם בן הזוג, שהיה משך שנים שותף לחיים. קשה לנהל עימו שיחה, לחלוק יחדיו את החוויות היפות ואלה שפחות ולשאת בעול הבית המשותף.

בן/ בת הזוג המתמודדים עם ירידה קוגניטיבית. ייתכן שהם חוזרים על אותה שאלה מספר פעמים; כבר אינם מתמצאים בענייני כספים; אינם מסוגלים לנהל את חשבון הבנק; שוכחים לשלם חשבונות או לקחת חלק במשימות הבית השוטפות; אינם יכולים לסיים משימה. בני הזוג חשים בשינויים באישיות, חשדנות, תוקפנות, פרנויה, התכנסות פנימית אצלם ועוד.

אלה הם רק חלק מהמאפיינים של אנשים המתמודדים עם דמנציה. עם תופעות אלה נאלצים גם בני הזוג להתמודד וזאת בנוסף לצורך להתמסר לתחומי החיים שבן הזוג היה אחראי עליהם, עד כה. יתכן שבן הזוג היה אחראי על ניהול החשבונות בבית – הבנק, הביטוח ועוד, או שהיה ממונה על הבישולים והעבודות השונות במשק הבית, כמו כביסה. נוכח הירידה הקוגניטיבית שלהם, מטלות אלה הופכות לחלק משגרת החיים של בן הזוג והוא זה שצריך לדאוג לכך מעתה, לדברים שלא היה מורגל עד כה, ולעיתים הוא אינו יודע כלל כיצד לנהל.

תמיכתם של הילדים
חובה להבין ולתמוך בבן או בבת הזוג. ילדיהם, שאמורים להיות הראשונים לסייע, עסוקים לרוב בגידול ילדיהם שלהם ובעבודה שוטפת לפרנסתם ופחות זמינים לטפל בהורה המתמודד עם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי. חשוב שהילדים יבינו את הצורך בהקשבה והכלה של ההורה שבן/בת זוגו מתמודד עם הירידה בתפקוד, להיות קשוב למתרחש בבית, לגלות אמפתיה וסימפטיה. להתייחס לבדידות שנכפתה עליהם לפתע, לקשיים לקבל תפקידים חדשים, לתחושה שעושים הכל לבד ולאובדן הפתאומי של הפרטנר, השותף. כאשר הילדים מקשיבים זה מקל. במידה ואין ילדים, טוב לארגן חבר או חברה לבקר באופן קבוע.

תמיכה מגורמי חוץ
רצוי לבדוק אם יש אפשרות לקבל עזרה מגורמי חוץ, כמו מטפל לעזרה ביתית מהביטוח הלאומי, לפחות לכמה שעות ביום. לחיות עם אדם עם ירידה קוגניטיבית זה מעייף. מעבר לתפקידים ולמטלות החדשות שהתווספו, בן הזוג חוזר ושואל לפעמים את אותן שאלות, מסתובב בבית ללא מעש ומנסה לעשות דברים שעלולים לסכן אותו.
חשוב שבן הזוג יוכל לדבר על כך עם גורם ניטרלי: עובד סוציאלי, פסיכולוג או חבר טוב. שיהיה מישהו שיוכל לפרוק בפניו את הקשיים איתם הוא מתמודד. לשתף בעול הטיפול התמידי והעצב על אובדן השותפות.

עמותת מלב"ב מספקת ייעוץ כזה במסגרת "מלב"ב עד הבית", שירות הכולל ייעוץ עם איש מקצוע, לצד אפשרות להצמיד למטופל תרפיה, פעם או פעמיים בשבוע, שיוכל להנות. בנוסף, שירות "מלב"ב סיעוד" יכול לספק עובד סיעודי מקצועי, או כוח עזר טיפולי, לתקופה זמנית או מתמשכת, לעזרה ולטיפול לשעות ספורות באופן חלקי, או למשך כל שעות היממה.

כתבו: צוות "מלב"ב עד הבית"

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מרכז יום וירטואלי

מרכז היום הוירטואלי של מלב"ב לאנשים עם ירידה קוגניטיבית התחיל לפעול לפני כשבועיים. הוא הראשון מסוגו בארץ ונותן מענה לאוכלוסייה רבה מאוד. הפעילות כוללת: מוזיקה,

להמשך קריאה

מי מטפל במטפל (העיקרי)?

כאשר מאבחנים דמנציה ואלצהיימר, חשוב לאבחן גם את הבריאות של המטפל העיקרי: מתן תשומת לב לבריאותו הפיזית, הרגשית והנפשית של המטפל העיקרי. מיהו הטפל העיקרי?

להמשך קריאה