fbpx

איך להקל על אנשים עם דמנציה ואלצהיימר בזמן הארוחות

איך להקל על אנשים עם דמנציה ואלצהיימר בזמן הארוחות

פגיעה במנגנון הקוגניטיבי אצל אנשים עם דמנציה ואלצהיימר עלול לשבש את פעולות החושים, תחושות הגוף, הפעולות המוטוריות והמנגנון הגופני, דבר המקשה עליהם להתמודד עם פעילויות בסיסיות, כמו אכילה ושתייה. לכן קיימת חשיבות שבני המשפחה המטפלים יפתחו מודעות לתזונה נכונה, שיכולה לשפר את אורח חיי יקיריהם, המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר.

נוכח העובדה כי פעולות בסיסיות כמו אכילה ושתיה, עלולות להפוך למורכבות וקשות לביצוע, מנסים במלב"ב, העמותה המקצועית הראשונה והמובילה בישראל בתחום דמנציה ואלצהיימר, המספקת מעטפת שירותים מקצועיים ומגוונים לאנשים עם דמנציה בקהילה, מזה כארבעה עשורים, לתת כלים לבני המשפחה של אנשים עם דמנציה, כיצד להתמודד עם קשיי האכילה: הפחתת הגירויים החושיים במהלך הארוחה והתאמת המרקם, הכמות ואפילו צבעי המזון וכלי השולחן, הם רק חלק מהדרכים בהם ניתן להשתמש כדי להקל עליהם.

במלב"ב מסבירים, כי אצל אנשים עם דמנציה קיימת לעיתים חוסר הבנה ויכולת לזהות את תחושות הרעב והצמא, היטשטשות חושי הטעם והריח וקושי לעמוד בשגרה יומיומית, המביאים אותם למצבים של תת תזונה ולהתייבשות מחד, או חוסר יכולת לזהות תחושות שובע או הנאה מהמזון, דבר שעלול להוביל אותם לאכילה מופרזת.

בשלב זה אדם עם דמנציה ואלצהיימר זקוק להשגחה ולעזרה מאדם אחר, שמכיר ומבין את מצבו ויכול להגדיר ולעקוב אחר זמני האכילה והשתייה ברגישות ובסבלנות. פעילות האכילה דורשת פעילות מוטורית, שעלולה לעיתים להיות קשה לאדם עם דמנציה: התמצאות במרחב, אחיזת הסכו"ם וזיהוי הכמות והמרקם של המזון המוגש, ולכן יש מקום לחשוב על דרכים יצירתיות להקל עליו, מבלי שירגיש מושפל או שונה משאר הסועדים.

אנשי המקצוע במלב"ב מציעים דרכים איך להקל על אנשים עם דמנציה בזמן הארוחות:

  • להמעיט בגירויים – יש להגיש את הארוחה בסביבה שקטה ונטולת גירויים והפרעות. לכבות את הטלוויזיה והרדיו או כל דבר שעלול להסיח את הדעת. על שולחן האוכל יש להניח רק את מה שהאדם זקוק כדי לאכול, ולהימנע ככל האפשר מלהניח פריטים לא רלוונטיים, כמו קישוטים וכדומה.
  • הבחנה בין המזון והצלחת – שינויים בתפיסה הוויזואלית והמרחבית מקשים על האדם הדמנטי להבחין בין המזון לצלחת, ובין הצלחת לשולחן. כדאי להשתמש בצלחות בצבע שונה מצבע המפה שעל השולחן, ולהימנע משימוש בכלים, מפיות ומפות בעלות צבעים ותבניות שעלולים לבלבל אותו.
  • טמפרטורת המזון – אנשים עם דמנציה ואלצהיימר אינם תמיד מסוגלים לזהות את טמפרטורת האוכל והשתייה ולדעת אם הם חמים או קרים מדי. רצוי תמיד לבחון את הטמפרטורה לפני ההגשה.
  • העדפות משתנות – אנשים עם דמנציה ואלצהיימר עלולים לפתח בפתאומיות אהדה או סלידה ממזונות מסוימים. יש לקחת זאת בחשבון בזמן הכנת הארוחה, ולהיות גמישים וסבלניים כלפי השינויים.
  • לא להעמיס במנות – יותר מדי סוגי מזון בבת אחת, יכול להציף. יש להגיש מנה אחת או שתיים בכל פעם.
  • צרכים שונים - בתכנון הארוחה יש להתחשב במצב האדם עם דמנציה, כדי להימנע מפגיעה ברגשותיו, כך למשל, במידה ויכולתו המוטורית אינה מאפשרת אחיזה בסכו"ם, יש לדאוג למזון שאפשר לאכול עם הידיים. כדאי לשמור על מרקם אחיד במזון, ולא למגוון מרקמים.
  • להקדיש את הזמן הראוי לאכילה – יש לאפשר לאדם עם דמנציה לאכול בקצב איטי, להזכיר לו ללעוס ולבלוע בתשומת לב ולזכור שפעולת האכילה יכולה לארוך זמן רב.
  • לאכול יחד – רצוי להפוך את הארוחות לאירוע חברתי מהנה. מחקרים מראים כי אנשים אוכלים טוב יותר בחברת אחרים.
  • ארוחה בשלבים – יש לזכור שאדם עם דמנציה לא תמיד זוכר מתי או האם אכל. אם הוא ממשיך לשאול לגבי ארוחת הבוקר למשל, אפשר לשקול להגיש את הארוחה בשלבים.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

עזרו לנו להציל את מלב"ב

עזרו לנו להציל את מלב"ב לתרומה ידידי מלב"ב היקרים, נוכח התפשטות נגיף הקורונה, אנו חווים את השלכותיו ומשמעויותיו למטופלים שלעמותת מלב"ב. משבר הקורונה חושף אותנו

להמשך קריאה

מעוניינים לקבל עדכונים על מאמרים חדשים?

אנו נשלח לא יותר מעדכון לשבוע. אנו לא שולחים ספאם ופרסומות.