fbpx

עשרה סימנים לזיהוי דמנציה

עשרה סימנים לזיהוי דמנציה

לכולנו קורה שאנו מאבדים לפעמים את המפתחות, שוכחים את שמו של האחיין או הנכד. לפעמים אנחנו אפילו לא זוכרים איפה שמנו את הטלפון הנייד או השלט של הטלוויזיה. זה בסדר. זה טבעי וזה יכול לקרות לכל אחד.
אבל אם אדם לא יודע למה נועד המפתח, ואיך משתמשים בו, או אינו מזהה את הנכד או האחיין, אינו מבדיל בין שלט הטלוויזיה לטלפון הנייד ומבקש להעביר ערוצים בטלוויזיה באמצעות הנייד – אז צריכות להידלק הנורות האדומות, המעידות על ירידה בתפקוד הקוגניטיבי. זה הזמן ללכת להיבדק אצל רופא.

כ-150 אלף אנשים עם דמנציה מאובחנים כיום בישראל ועוד אלפים טרם אובחנו רפואית ככאלה. מחקרים רבים בארץ ובעולם מלמדים כי מספרם של אנשים עם דמנציה הולך וגדל עם העלייה בתוחלת החיים וצפוי לעלות גם בשנים הקרובות.

דמנציה הוא שם כולל לתסמינים וסימנים המצביעים על פגיעה בתיפקודי המוח הגבוהים (בעיות זיכרון, שפה, יוזמה, זיהוי, תפיסה ושיפוט), שינוי התנהגות וירידה תפקודית – הבאים לידי ביטוי בקושי בזיכרון, התמצאות בזמן ובמקום. אלצהיימר הוא סוג אחד של דמנציה, המאובחן אצל כ-60 אחוז מהאנשים עם דמנציה.

הנה עשרה סימני אזהרה, שצריכים להדליק נורה אדומה, איך ניתן לזהות דמנציה:

ירידה בזיכרון שפוגעת בתפקוד היום – יומי: שכחה של אירועים ותאריכים, חזרה על אותן שאלות והסתמכות הולכת וגוברת על "זיכרון חיצוני" (יומן, פתקים או אנשים).

קושי בהשלמת משימות ומטלות ידועות ושגרתיות: מטלות ביתיות – למשל, מיון כביסה. שכחת כללי משחק אהוב. קושי במילוי תפקיד בעבודה.

קושי בתכנון סדר פעולות הגיוניות. בלבול וקושי בפתרון בעיות שוטפות, יום- יומיות.

בלבול בזמן ובמקום: קושי במעקב אחרי תאריכים, ימות השבוע. קושי בהגעה למקומות ידועים או הגעה למקום ללא זיכרון של הדרך.

קושי בהצטרפות או במעקב אחרי שיחה, מציאת מילה מתאימה או שימוש במילה לא נכונה.

קושי בהבנה ויזואלית: קושי בקריאה, בהערכת מרחק, בפענוח תמונות.

איבוד חפצים וחוסר יכולת לשחזר פעולות: הנחת חפצים שלא במקומם הנכון או במקומות מוזרים. קושי בשחזור המהלכים שנעשו, על מנת למצוא את האבידה.

ירידה ביכולת השיפוט, הגורם להתנהגות לא הגיונית: הוצאה של סכומי כסף גדולים, קושי ביכולת לפרש נכונה את המציאות.

שינויים במצב הרוח ובאישיות: בהשפעת הדמנציה, וככל שהמודעות למצב גבוהה יותר, אנשים עלולים להיעשות מבולבלים, חשדניים, מפוחדים ואף תוקפניים ואלימים.

הסתגרות חברתית: הימנעות מאינטראקציה חברתית, לרוב בשלבים הראשוניים של הירידה הקוגניטיבית, כשהאדם מבין שמשהו אצלו לא בסדר.

עמותת מלב"ב, העמותה המקצועית הראשונה והמובילה בישראל בתחום דמנציה ואלצהיימר, מספקת מזה ארבעה עשורים מעטפת שירותים מגוונים לאנשים עם דמנציה בקהילה. אנשי המקצוע בעמותת מלב"ב מדגישים כי במידה ונורות אזהרה אלה נדלקות יש לפנות להתייעצות עם רופא. חשוב לזכור, כי לא כל שכחה היא בהכרח דמנציה. עם זאת ככל שיש לאדם יותר "רזרבה קוגניטיבית", הוא מנצל כוחות ויכולות שקיימים בו, כדי להסוות את הקשיים ובכך "להטעות" את הסביבה, ולהעלים את קשייו.

כתבה: שרית דורון, גרונטולוגית, M.A בגרונטולוגיה, מנהלת מרכז יום מלב"ב בגבעת משואה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

עזרו לנו להציל את מלב"ב

עזרו לנו להציל את מלב"ב לתרומה ידידי מלב"ב היקרים, נוכח התפשטות נגיף הקורונה, אנו חווים את השלכותיו ומשמעויותיו למטופלים שלעמותת מלב"ב. משבר הקורונה חושף אותנו

להמשך קריאה

מעוניינים לקבל עדכונים על מאמרים חדשים?

אנו נשלח לא יותר מעדכון לשבוע. אנו לא שולחים ספאם ופרסומות.