שיטת התיקוף

מבט אחר על יחסים ותקשורת עם אנשים המתמודדים עם דמנציה ואלצהיימר

מהי שיטת התיקוף?

התיקוף היא שיטה המאפשרת תקשורת נכונה עם אנשים המתמודדים עם דמנציה לסוגיה. שיטת התיקוף מלמדת שיטות עבודה לעבודה עם אוכלוסייה זו המסייעות להפחתת לחץ, להגברת הכבוד כלפי אנשים אלו ולהגברת האושר שלהם. שיטת התיקוף בנויה על גישה אמפתית והשקפה הוליסטית של יחידים.

(תרגום חופשי מתוך האתר הרשמי של נעמי פייל: www.vfvalidation.org)

מטרת שיטת התיקוף

כאשר אתה יכול "להיכנס לנעליו" של אדם אחר "ולראות דרך עיניו", אתה יכול להיכנס לעולמו של אדם עם ירידה קוגניטיבית ודמנציה לסוגיה, ולהבין לעיתים את המשמעות של ההתנהגות המורכבת שלו.

התאוריה של שיטת התיקוף מסבירה כי אנשים עם ירידה קוגניטיבית, המאובחנים לעיתים קרובות כסובלים מדמנציה מסוג אלצהיימר, נמצאים בשלב הסופי של החיים, ומנסים לפתור סוגיות לא גמורות כדי למות בשלום ובשלווה. המאבק הסופי שלהם חשוב ואנחנו כמטפלים יכולים לעזור להם. בעזרת טכניקות של שיטת התיקוף אנו מציעים לאנשים אלו אפשרות לבטא את מה שהם רוצים להביע, בין אם מדובר בתקשורת מילולית או לא מילולית. המטפלים על פי שיטת התיקוף הם אכפתיים, לא שיפוטיים ופתוחים לרגשות הבאים לידי ביטוי. כאשר קשישים עם ירידה קוגניטיבית יכולים לבטא את הדברים שלעתים קרובות דוכאו במשך שנים רבות, עוצמת הרגשות פוחתת, אנשים אלו מתקשרים יותר ופחות נוטים לסגת לשלבים נוספים של דיסאוריינטציה.

מטפלים על פי שיטת התיקוף פחות לחוצים ומתוסכלים, התגובות אותן הם מקבלים מהקשישים משתלמות יותר והיומיום הופך להיות קל יותר. הגישה הבסיסית והטכניקות, הנובעות מתרגולים רבים ומוצלחים בשטח ואף ממחקר, יכולות לשמש את המטפלים בחיי היום יום שלהם.

(תרגום חופשי מתוך האתר הרשמי של נעמי פייל: www.vfvalidation.org)

מפגשים עם תמר סמל
גרונטולוגית קלינית, מורה מוסמכת בשיטת "תיקוף"

נגן וידאו

מפגש ראשון לבני משפחה מטפלים
21/10/2020 (חלק א')

מפגש שני לבני משפחה מטפלים
27/10/2020 (חלק ב')

נגן וידאו

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים ומידע מקצועי!