אלצהיימר, מה זה אלצהיימר ומה ניתן לעשות?

אלצהיימר היא הסוג הנפוץ  ביותר של תסמונות הדמנציה, כאשר ישנם סוגים שונים של דמנציה הנגרמים על ידי תהליכים ומחלות שונות כגון אירוע מוחי, מחלת פרקינסון,  אלכוהוליזם  ועוד. כל סוג של דמנציה משפיע באופן שונה על תפקוד המוח של הלוקה במחלה ומהלך התפתחות המחלה אף הוא שונה.

אלצהיימר הינה מחלה פרוגרסיבית המשפיעה על תפקוד האדם במישורים רבים ובסופו של דבר עלולה לגרום למוות. מהם הגורמים לאלצהיימר? מהן התופעות הנפוצות באלצהיימר? איך אלצהיימר קשור לכל תסמונות הדמנציה? מהם גורמי הסיכון של אלצהיימר? והחשוב ביותר, מה ניתן לעשות?

אלצהיימר גורמים,

הגורמים של אלצהיימר אינם ברורים לחלוטין, אך מרבית המחקרים הרפואיים מצביעים על שילוב של  גורמים גנטיים וסביבתיים, אשר במשך שנים מביאים להצטברות נזקים עדינים במוח עד למצב בו הוא אינו מתפקד כראוי. נזקים אלה קיימים בצורה של הסתיידויות וקשרים התוקפים את תאי המוח באופנים שונים ומשבשים את מערכות העברת המידע בתוך המוח.  בשפת פשוטה, המוח ניזוק בשל "פקקים" והרס של תאים תקינים.

מבין הגורמים הקיימים, גיל מהווה הגורם הנפוץ ביותר. ככל שאנשים מאריכים חיים כך גובר סיכויים לפתח אלצהיימר. בנוסף, ישנם גורמים גנטיים ותורשתיים המגדילים את הסיכון לפתח אלצהיימר, וכן גורמים של סגנון חיים. אדם יכול להפחית סיכוייו לפתח אלצהיימר אם ינהל חיים בריאים ויעסוק בפעילות גופנית.  עודף שומן, עישון, לחץ דם וכולסטרול גבוהים או סכרת לא מטופלת מגבירים את הסיכון לחלות באלצהיימר. יש לציין שרק כ- 5% מאנשים החיים עם אלצהיימר נושאים מרכיב גנטי למחלה, ורובם מפתחים את המחלה בגיל צעיר יותר. פגיעת ראש או טראומה (פיזית או פסיכולוגית) עלולה לזרז או להחריף את תהליכי הנזק שכרוכים באלצהיימר, אך חשוב לציין כי תהליכים אלה מתרחשים במשך תקופה ארוכה ומאוד קשה, במקרה זה, ליצור קשר ישיר בין הגורם לבין התוצאה.

אלצהיימר סימפטומים,

לרוב אלצהיימר משפיע על ארבעה מישורים של תפקוד האדם: זיכרון, שפה,  התמצאות ועיבוד גירויים/שיפוטיות. תבנית הפגיעה היא לרוב עקבית, לדוגמה: הזיכרון לטווח הקצר נפגע בשלב מוקדם אך הזיכרון לטווח הארוך נשמר. לרוב עקומת הירידה באלצהיימר היא עקבית והדרגתית, לעומת סוגים אחרים של דמנציה שעלולים לגרום לירידה דרסטית ופתאומית.  יחד עם זאת, גם אדם עם אלצהיימר עלול לעבור ירידה דרסטית בתפקודו מסיבות שונות כגון אירוע מוחי.

ירידה תפקודית קוגניטיבית הנגרמת מנזקי המוח עלולה להשפיע על האדם במישור הרגשי והחברתי, לכן יש סכנה לפיתוח דכאון ותופעות התנהגותיות אחרות כתוצאה מדמנציה וקל וחומר מאלצהיימר, המלווה לעתים בסטיגמות וסודיות חברתית רבה, לכן קשה להגדיר פרופיל אחד של מהלך המחלה. המישור הפיזי אף הוא מושפע על ידי אלצהיימר בשל הירידה בהתמצאות המרחבית הגורמת לבלבול המאפיין את המחלה. היות ומדובר במחלה פרוגרסיבית, תהליכים שמשפעים בתחילת המחלה באופן שולי הופכים ליותר חריפים ובשלבים המתקדמים האדם עלול להתקשות בתפקודים כגון בליעה ותקשורת בסיסית.

אלצהיימר פתרונות,

בשורת אבחון של אלצהיימר היא דבר מאיים ומפחיד לרובנו, המלווה בסערת רגשות ומגוון רחב של תגובות הן מצדהלוקה באלצהיימר ולא פחות מצדם של בני משפחתו וסביבתו הקרובה. באופן כללי, כדאי לפעול בכמה מישורים:

  • יש לדאוג לתמיכה של צוות רפואי ומקצועי שאתו ניתן להתייעץ, לבצע מעקב רפואי שנתי, ואף להיכנס לתהליכי חשיבה על החלטות של אורח חיים ואפילו סוף החיים.
  • חשוב לזכור שהאדם שחי עם אלצהיימר אינו שונה מ"תמול שלשום", לכן אין צורך לערוך שינויים גורפים בטווח הקצר, אלא לעודד חיים נורמאטיביים ורגילים עד כמה שאפשר.
  • חיי חברה וקהילה קרובים הם חלק חשוב מאורח חיים תקין ובריא עבור כל אחד, קל וחומר כאשר מדובר באדם הלוקה באלצהיימר. כדאי למצוא מסגרת מתאימה כגון מועדון או חוג המכילים אנשי צוות מקצועיים כמו גם חברים הסובלים מבעיות דומות על מנת לעודד סולידרות ותחושת שייכות.
  • לבסוף, חשוב לעזור לאדם להרגיש ייעוד בחייו: לא להתעלם מהאתגרים העומדים בפניו, אלא לעזור לו להתחבר אליהם ולהעצים את ההתגברות עליהם וההתמודדות עמם. התנסויות וחוויות חדשות אך בטוחות הן דרך טובה לעשות זאת.

לסיכום: אלצהיימר הינה מחלה הפוגעת בתאי המוח וגורמת לשיבוש בתפקוד הקוגניטיבי במישורים שונים במוח. אלצהיימר הינה מחלה פרוגרסיבית והיא נפוצה יותר ככל שעולים בגיל. החיים עם אלצהיימר אינם פשוטים, אך ניתן לפעול בדרכים רבות על מנת לשמר ולשפר את איכות החיים של הלוקה במחלה כמו גם של הסובבים אותו.