"הרופא אבחן דמנציה, אבל לפחות זה לא אלצהיימר!" היש הגיון ב"אימרה משמחת" זו? מה ההבדל בין דמנציה ואלצהיימר? האם אלה מילים נרדפות לאותו הדבר? שתי מחלות שונות?

אנשים שפוגשים תהליכי ירידה בזיכרון ובקוגניציה, הן במישור האישי והן במישור המקצועי, נוטים לשאול ולהתבלבל בין אלצהימר לדמנציה, לכן יש צורך בהגדרות והבהרות הנושא.

דמנציה אינה מחלה אלא תסמונת שכרוכה באוסף של סימפטומים. באוסף זה כלולים תופעות או סימפטומים הקשורים לשפה, שכחה, עיבוד גירויים של חושים, והתמצאות. שפה רפואית מגדירה 4 A: aphasia, amnesia, agnosia, apraxia. סימפטומים אלה מופיעים כתוצאה משנויים במוח ועלולים להשפיע על התפקוד היום יומי של האדם.

דמנציה ואלצהיימר: גורמים

יש כמה גורמים לתסמונת של דמנציה, כאשר אחד מהם הינו מחלת אלצהיימר. מחלת אלצהיימר היא  מחלה מתקדמת פרוגרסיבית, המתקיפה את המוח בצורה הדרגתית ומחריפה את הנזק במוח בעיקר במישורים שצוינו כאן (זיכרון, שפה, עיבוד גירוים או שיפוט והתמצאות). היות ומחלת האלצהיימר היא מחלה פרוגרסיבית, הצרכים של האדם שחי עם מחלת אלצהיימר משתנים עם הזמן, וקצב הירידה היא עקבית ולרוב איטית. בשלבים המוקדמים של מחלת האלצהיימר הצרכים הם בעיקר צרכים בסיסים של הפשטת הסביבה כדי לאפשר רמה מקסימאלית של עצמאות. בשלב הבינוני של מחלת האלצהיימר, האדם זקוק להשגחה ועזרה בטיפול האישי היום יומי. בשלבים המתקדמים ביותר של מחלת האלצהיימר, הוא כבר בדרך כלל מתקשה לתקשר עם העולם החיצוני וזקוק לעזרה מלאה אפילו בפעילויות בסיסיות כגון בליעת אוכל או קשר עין עם הזולת.

ישנן מחלות אחרות שגם הן עלולות לגרום לתופעות של דמנציה, כגון אירוע מוחי, CVA או נזק מוחי אחר, אשר גורם לדמנציה וסקולארית, מחלת פרקינסון, דמנציה מסוג לואי בודיס, דמנציה מסוג פיקס,  ודמנציה באונה הקדמית. הסימפטומים המופעים בסוגים אלה של דמנציה נראים שונים מאשר אלה של מחלת אלצהיימר. לדוגמה, אצל אדם שעבר אירוע מוחי וכתוצאה נגרם לו נזק מוחי, תיתכן פגיעה פחות חריפה בזיכרון שישמר תקין יחסית אך פגיעה יותר קשה ובסיסית בשפה. בנוסף, קצב ההתדרדרות יהיה יותר בקפיצות, וקשור להופעת אירועים נוספים. חשוב לציין שלפעמים אירועים אלה  קטנים, אינם נראים לעין וקשים לאבחון. אירועים אלה גורמים לנזק וסקולארי שעלול לגרום לירידה בתפקוד הקוגניטיבי, בהתמצאות, בעיבוד גירוים  או בזיכרון. עם כל זה, האדם מתמודד עם דמנציה וסקולארית, ולא עם מחלת אלצהיימר.

ישנם גורמים הפיכים שעלולים לגרום לתופעות דמנציה, כגון חוסר ויטמין B12, התייבשות כרונית, דלקת פנימית חריפה או טראומה חיצונית מסוג דליריום (בלבול חריף אך זמני). רוב הסימפטומים שמופיעים כתוצאה מגורמים הפיכים אלה משתפרים או נעלמים כאשר מטפלים נכון בגורם המקורי.

יש קשר הדוק בין דמנציה ודכאון ולפעמים סימני דמנציה נלווים לדיכאון בגיל מבוגר וגם להיפך.

לסיכום: יש כמה וכמה סיבות להופעות קבוצת הסימפטומים השייכים לדמנציה, הפיכים, סטטיים ופרוגרסיביים. מחלת אלצהיימר היא אחת הגורמים לתסמונת זו.

עמותת מלב"ב פועלת למעלה משלושים שנה למען חולי אלצהיימר ובני משפחותיהם. כידוע, מחלת האלצהיימר הינה מחלה חשוכת מרפא והיא בלתי ניתנת לאבחון מוקדם או למניעה. אולם לא רק הלוקים במחלת האלצהיימר סובלים ממנה; בני משפחתם של הסובלים ממחלת האלצהיימר סובלים גם הם. עליהם לצפות ביקיריהם הולכים ונמוגים אל מול עיניהם, מאבדים את עצמם ואותם. אנו מאמינים כי יש לראות בחולים באלצהיימר חלק אינטגרלי ממשפחתם, למרות המחלה, וכי יש לעודד את בני המשפחה להשאר חזקים, ואף לתת להם את הכלים המתאימים להתמודדות עם מחלת האלצהיימר. הגישה ההוליסטית של עמותת מלב"ב דוגלת בראייה של הלוקה במחלת האלצהיימר אדם שלם, בכל עבר, הווה ועתיד. אנו מאמינים כי יש להתחשב באדם שהיה לפני מחלת האלצהיימר, באדם שהוא עם המחלה ובאופנים בהם ניתן להקל עליו את ההתמודדות מחלת האלצהיימר ועם הסביבה שהופכת ללא מוכרת ומאיימת בעקבותיה.

בשנים האחרונות אנו מזהים עלייה במספר הלוקים במחלת האלצהיימר יד ביד עם ירידה בגיל הלוקים במחלה. אלצהיימר בגיל צעיר היא תופעה מדאיגה שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות. הלוקים באלצהיימר בגיל צעיר הם אנשים בסביבות העשור החמישי לחייהם, הם בעלי משפחה וילדים צעירים, בעלי קריירה ובמקרים רבים הם נדרשים לטפל בהוריהם המבוגרים. לאנשים כאלה, אבחון באלצהיימר הוא קשה במיוחד. הסיבה להופעת האלצהיימר בגיל צעיר, בדומה להופעת האלצהיימר בגיל מבוגר, אינה ידועה לחלוטין. עמותת מלב"ב הוקמה לראשונה כמענה לצורך בטיפול ותמיכה קהילתית בחולי אלצהיימר ובני משפחותיהם. לאחרונה הוקם בעמותה מועדון למען חולי אלצהיימר צעירים. במקרה של חולי אלצהיימר צעירים נדרשות אמנם רגישויות אחרות, אך הגישה היא אותה גישה – ראייה כוללת של הלוקה באלצהיימר אדם שלם, עם או בלי המחלה. עד שתמצא תרופה למחלת האלצהיימר, עמותת מלב"ב תוסיף לעודד ולחזק משפחות של הלוקים במחלת האלצהיימר, להעלות את המודעות למחלת האלצהיימר ולמצוא דרכים חדשות להקל ולשפר את איכות חייהם של הלוקים בה.

למידע נוסף ראה "מחלות הדמנציה לסוגיה – כולל מחלת אלצהיימר" מאת פרופ' ארנולד רוזין.